Ljeto je doba kada provodimo poprilično vremena na putu – prema poslu, na odmor ili na izlet. Obično nemamo puno vremena za pripremu za putovanje. Jednostavno brzo uzmemo sve što nam treba: torbu, telefon, ključeve, dodatnu odjeću, kišobran, sunčane naočale. Često zaboravimo na hranu, samo nas naš gladni želudac podsjeća na nju, što nas brzo može vratiti na krivi put.
Teška, visoko začinjena hrana, slani zalogaji i slatki napitci koje nude benzinske postaje mogu poništiti sav trud koji uložimo u gubitak kilograma, a povrh svega, uzrokuje probavne probleme, grižnju savjesti i umor. Kada putujemo, opskrbimo se laganim i osvježavajućim, a hranjivim obrocima koje je lako pripremiti kod kuće.
Koju hranu bi trebali izbjegavati na putu?
Da biste ostali „svoji“ i puni energije, držite ruke podalje od namirnica visokog glikemijskog indeksa (jela od krumpira, kukuruza i bijelog brašna poput tjestenine, kruha, kroasana i slično). Tijekom putovanja ne jedite slane i slatke grickalice i umjesto slatkih pića pijte vodu ili domaću nezaslađenu limunadu ili čaj. Preporučuje se da na putovanje ponesete sa sobom bocu vode, koju možete napuniti nekoliko puta. Izbjegavajte plastične boce s vodom jer voda obično poprima neželjeni okus na vrućini.
Što jesti na putu?
Preporučujemo vam da pripremite obroke za putovanje noć prije, kako biste izbjegli dodatni stres na dan odlaska. Spremite ih pravilno u hladnjak preko noći. Ako imate dovoljno vremena, naravno da je još bolje ako ih pripremite ujutro. Uz malo mašte možete pripremiti izuzetno ukusne i zdrave obroke koji će oduševiti svakog člana obitelji. Evo nekoliko ideja.
Salate:
Skuhajte heljdinu kašu, pirov griz, kašu od prosa, rižu ili bilo koju drugu žitaricu koja se može ohladiti i koristiti kao zdrav i cjelovit dodatak salatama. Također, pazite da imate adekvatan unos proteina: piletina ili tuna su idealan izbor. Zelenu salatu dobro operite i osušite, dodajte bilo koje (može i kuhano) povrće, ali budite oprezni da dodane namirnice ne ispuštaju puno vode.
Nasjeckajte povrće i po potrebi ih ocijedite prije nego što napravite salatu. Preporučujemo da salatu pohranite u dovoljno veliku zatvorenu posudu u koju ćete je lako miješati, a kuhane žitarice spremajte u zasebnu posudu i dodajte ih u salatu neposredno prije jela. U zasebnoj zdjeli pomiješajte preljev (sol, maslinovo ulje i limunov sok ili ocat).
Sendviči:
Uz pravi izbor sastojaka, bilo koji sendvič može biti uravnotežen obrok koji jedete bez grižnje savjesti. Kruh bi trebao biti integralni, a ako koristite beskvasni kruh, sendvič će se još lakše probaviti i neće vas napuhnuti.
Umjesto masnog sira, koristite sočne namaze od laganog sira ili skute, a za povrće budite originalni: krišku rajčice, pečene ili sirove tikvice, list salate … Što god vam srce poželi. A tunu začinite maslinovim uljem.
Grickalice:
narežite razno voće ili povrće kako biste zamijenili nezdrave grickalice. Zbog sadržaja šećera i ugljikohidrata obratite pažnju na količinu voća (npr. banane).
Energetske pločice:
Zdrave energetske pločice možete napraviti sami prema sljedećem receptu:
Za 10 pločica trebate:
- 200 g zobenih ili rižinih pahuljica
- 50 g bademovih pahuljica ili badema
- 80 g kokosovog brašna
- 100 g miješanih orašastih plodova i suhog voća
- 50 g kokosovog ulja
- 80 g meda
Postupak pripreme:
Zagrijte pećnicu na 180°C. Brzo umiješajte orahe i pomiješajte ih sa suhim sastojcima. U posudici pomiješajte kokosovo ulje i kuhajte med i smjesu dok ne proključa. Zatim prelijte suhim sastojcima i dobro izmiješajte. Ravnomjerno rasporedite smjesu na podlogu koju ste prethodno obložili papirom za pečenje. Visina mase trebala bi biti oko jedan centimetar. Stavite smjesu u prethodno zagrijanu pećnicu na oko pola sata.
Ostavite da se pečena smjesa ohladi, a zatim je izvadite iz posude za pečenje zajedno sa papirom za pečenje. Izrežite tijesto na komade bilo koje veličine i spremite ih u zatvorenu posudu.
Dobar tek i uživajte u ljetnom putovanju!